Serwis i obsługa pojazdów. Czy są to dobrze płatne zajęcia?

Serwis i obsługa pojazdów. Czy są to dobrze płatne zajęcia?

Czy praca w branży motoryzacyjnej, a konkretniej – w sektorze napraw i obsługi samochodów – przynosi pracownikom i właścicielom firm wynagrodzenie na dobrym poziomie? Czy osoby poszukujące swojego miejsca na rynku pracy powinny zainteresować się warsztatem lub stacją kontroli pojazdów?

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo oczekiwania finansowe pracowników bywają bardzo zróżnicowane. Natomiast zachęcamy do zapoznania się z raportem, który opublikowała platforma DobryMechanik.pl. Przeprowadzono badanie wśród właścicieli warsztatów samochodowych. 40% mechaników pracujących w zawodzie 5 lat lub dłużej zarabia powyżej 5500 zł netto.

Widzimy że dobre, rozwijające się warsztaty, do których chcą się umawiać kierowcy, mają problem ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Kierowcy często szukają opinii o warsztacie w internecie i zwracają uwagę przede wszystkim na jakość pracy wykonywanej przez mechaników, więc to jest kluczowy aspekt powodzenia w tej branży. Polska jest jednym z największych rynków motoryzacyjnych w Europie, więc potrzeby są ogromne, a zapotrzebowanie na mechaników stale rośnie powiedział Filip Goździewicz, członek zarządu DobryMechanik.pl.

DobryMechanik.pl sprawdził też, jak specjalizacja wpływa na wysokość wynagrodzenia mechanika, który ma przynajmniej 2 lata doświadczenia. Na warsztat wzięto pensje: elektromechanika, blacharza, lakiernika i kierownika serwisu. Najwięcej elektromechaników (31,7%) otrzymuje pensję w wysokości od 3000 do 4000 zł netto. W przypadku lakiernika najczęściej można liczyć na wynagrodzenie rzędu od 4000 do 6000 zł netto, natomiast prawie połowa blacharzy (46,7%) otrzymuje miesięcznie między 4000 a 5000 zł na rękę. Kierownik serwisu to najlepiej opłacana specjalizacja. 60% pracujących na tym stanowisku zarabia powyżej 5000 zł netto.

Warto zadbać o wykształcenie. Szybko i wygodnie

Celując w takie stanowisko, jak dobrze opłacany kierownik serwisu, warto zadbać o odpowiednie wykształcenie. Dla właściciela warsztatu może to być istotny argument. Szkoła Samochodowa Nowoczesnego Warsztatu oferuje w tym zakresie bardzo ciekawą formułę – tytuł technika pojazdów samochodowych w półtora roku. Kształcimy szybko i wygodnie, bo w trybie hybrydowym. Wszystkie zajęcia przeprowadzane są zdalnie, a praktyki odbywacie w wybranych przez siebie warsztatach.

Dobiegła końca pierwsza edycja naszej szkoły, a jej absolwenci odebrali tytuły i uprawnienia technika pojazdów samochodowych. To otwiera wiele zawodowych drzwi, nie tylko do wspomnianych awansów i kierowniczych stanowisk. Wykształcenie średnie techniczne jest też potrzebne, by móc ubiegać się o uprawnienia diagnosty samochodowego. Stacje kontroli pojazdów, a jest ich w Polsce sporo, potrzebują pracowników.

Obecnie trwa nabór na kolejny rok. Do naszej szkoły można zapisać się już dziś na stronie szkolasamochodowa.pl. Tam znajdziecie też wszelkie informacje na ten temat. Zajęcia ruszają już w lutym. Co ważne, dzięki dofinansowaniu uczniowie mogą liczyć na niskie czesne. Kkwalifikacje są dwie – kluczowe w naszej branży. To MOT.06 (organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych) oraz MOT.05 (obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych).

Szczegóły znajdziecie na stronie szkolasamochodowa.pl.