Liczne kontrole z dymomierzem na polskich drogach. Wyniki są interesujące

Liczne kontrole z dymomierzem na polskich drogach. Wyniki są interesujące

Nie tylko policja, ale też Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadza badania kontrolne pojazdów z użyciem dymomierza. Takie akcje odbyły się ostatnio w Małopolsce i na Śląsku, oraz - jak to w przypadku ITD - dotyczyły transportu zawodowego. Co ważne, wyniki są zdecydowanie pozytywne.

42 skontrolowane pojazdy i 8 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – to wynik akcji „dymomierz” przeprowadzonej na drogach Małopolski. Spaliny jednego pojazdu nie spełniały dopuszczalnej normy ich zadymienia. W pozostałych przypadkach inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelny układ pneumatyczny i niesprawne oświetlenie.

A na Śląsku ...

Spaliny emitowane do atmosfery przez silniki 22 ciężarówek skontrolowanych przez inspektorów śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego nie przekraczały dopuszczalnych norm. W trakcie prowadzonych działań stwierdzono jednak inne naruszenia. Jeden z pojazdów miał o blisko 70 tys. mniejszy przebieg, niż wpisano w trakcie ostatniego badania technicznego. Z kolei kierowca innej skontrolowanej ciężarówki, jechał bez wykresówki włożonej do tachografu.

Funkcjonariusze zapowiadają, że tego typu kontrole będą przeprowadzane regularnie.

na podstawie: GITD