Akademia Renowacji wraca po przerwie

Akademia Renowacji wraca po przerwie

W marcu Akademia Renowacji poinformowała o rozpoczęciu kolejnego fascynującego projektu Akademii NOVOL – renowacji Fiata 126p Arkadego Fiedlera. Przeprowadzić ją mieli, podobnie jak w przypadku innych projektów, uczniowie szkół samochodowych, w tym przypadku z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie. Pandemia koronawirusa wstrzymała ten projekt.

Na szczęście tak w kraju, jak i poza granicami, wszystko powoli wraca do normy. Prace w ramach tego projektu także. - W tej chwili kończymy kolejny motocykl WFM w szkole w Jarocinie oraz rozpoczynamy wstrzymane prace z Maluchem. Ostatnie miesiące trochę nas zatrzymały, ale myślimy, że szybko to nadrobimy i na jesiennej edycji poznańskich targów Retro Motor Show wspólnie ze szkołami zaprezentujemy wiele prac związanych z lakiernictwem. Jest też pewien nowatorski projekt Akademii NOVOL, szkoły samochodowej i uczelni wyższej. Szczegóły zdradzimy wkrótce. Już nie możemy się doczekać, kiedy będzie można wrócić do normalnej pracy i możliwości robienia tego, co lubimy. A więc szkoleń, pokazów i remontów naszych klasyków – opowiada Adam Niedzwiedzki, pomysłodawca Akademii Renowacji.

Czym jest Akademia Renowacji?

- Akademia Renowacji była pomysłem, który zrodził się w mojej głowie. Zorganizowaliśmy to wspólnie z Nowoczesnym Warsztatem i targami Retro Motor Show w Poznaniu – opowiada Adam Niedzwiedzki.

Twórcom tego projektu od początku przyświecała idea przybliżenia tematu odbudowy i renowacji pojazdów zabytkowych i klasycznych oraz prezentacji prawidłowych napraw. - W tym celu skupiliśmy czołowych fachowców, jak i firmy mające do czynienia na co dzień z tematyką renowacji. W Akademii NOVOL, gdzie od samego początku zajmuję się współpracą ze szkołami i przyszłymi pracodawcami, doskonale znamy tematykę szkolnictwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę, że rozwijający się rynek renowacji potrzebuje odpowiednich fachowców, ale nie ma w Polsce szkół, które byłyby w stanie ich do tego prawidłowo przygotować. My współpracując ze szkołami prowadzimy specjalne dla nich szkolenia, prezentacje oraz wspólne prace w ramach akcji „Projekt Renowacja”. Czemu to ma służyć? Przede wszystkim jest to dla uczniów możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, umiejętności, ogólnego rozwoju i przygotowania do wykonywania przyszłej pracy – dodaje pomysłodawca.

Tradycją stało się już, że pojazdy po renowacji prezentowane są na targach Retro Motor Show. Dotychczas odrestaurowano m.in. 10 jednośladów, które można oglądać w Muzeum Zbyszka Koprasa, który od samego początku aktywnie uczestniczy w promowaniu Akademii Renowacji. Prac, które w ramach tego projektu, zostały w szkołach wykonane, jest więcej. To m.in. Syrena Bosto Macieja Wisłąwskiego, Moździerz M160 wz. 1943 z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy czy samolot AN 2, który odbył lot na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa.

- Jak widać przekrój prac jest bardzo szeroki i stawia zróżnicowane wymagania dotyczące sposobu renowacji. Jako Akademia NOVOL chcemy w tych szkołach nie tylko przyczynić się do rozwoju umiejętności, ale także zainteresować młodych ludzie tematyką renowacji. Fachowcy w tej dziedzinie muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim predyspozycje. W tej dziedzinie potrzebne są cierpliwość, pasja, zamiłowanie do mozolnej pracy. Wyłowienie odpowiednich fachowców nie jest proste, dlatego zaszczepiamy wśród uczącej młodzieży pasję i mamy nadzieję, że jest to sposób na odnalezienie prawdziwych mistrzów renowacji. Prace, które prezentujemy wspólnie ze szkołami, potwierdzają ich umiejętności i przygotowanie zawodowe. To umożliwia też pracodawcom dostęp do najlepszych. Dlatego udział Akademii NOVOL z Projektem Renowacja jest nierozłącznym elementem Akademii Renowacji. W ten sposób nie tylko będziemy ratować zabytki , ale też budować nowe kwalifikacje związane z renowacją i promować najlepsze szkoły – podkreśla Adam Niedzwiedzki.

A wracając do Malucha, którym zajmą się uczniowie z Mikołowa, dodajmy, że pomysłodawcy Akademii Renowacji po cichu marzą o stworzeniu wystawy uratowanych pojazdów w jednym z muzeów. Trzymajcie kciuki!
Tę inicjatywę, podobnie jak wszystkie inne, będziemy wspierać medialnie, bo naszym wspólnym interesem jest popularyzacja szkolnictwa zawodowego.