Ruszyła rejestracja na OTWS. Od początku duże zainteresowanie

Ruszyła rejestracja na OTWS. Od początku duże zainteresowanie

Do 15 marca trwa rejestracja uczestników OTWS. Kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej odbędzie się 29 marca, drugiego dnia targów Poznań Motor Show. Rejestrować się można poprzez zakładki „Rejestracja dla szkół” oraz „Login dla szkół”, na samej górze strony internetowej www.otws.pl. Rejestracja ruszyła 4 lutego. Jubileuszowa, 25. edycja turnieju, cieszy się od początku bardzo dużym zainteresowaniem szkół samochodowych w całym kraju. W turnieju mogą brać udział uczniowie szkół zawodowych i techników o profilu samochodowym.

Szczegółowych informacji udziela p. Jan Kuldanek z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku, która jest głównym organizatorem turnieju. Nr tel: 504 613 088.

Pula nagród ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej to 150 tysięcy złotych. Jak będzie w tym roku – jeszcze nie wiadomo, bo na liście sponsorów wciąż pojawiają się kolejne firmy.

Wspomniane nagrody to jeden z wyróżników tego turnieju. Nie każdy konkurs skierowany tylko i wyłącznie do uczniów szkół (a nie zawodowych mechaników) może pochwalić się tak bogatą pulą nagród. Są zarówno nagrody indywidualne dla najlepszych uczniów, jak też dla szkół. W tej drugiej grupie dominują elementy wyposażenia warsztatowego.

- Podstawą dobrych szkół samochodowych są oczywiście nauczyciele, ale niezbędny jest też sprzęt, który umożliwi praktyczną naukę – mówi Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, które jest jednym z organizatorów OTWS.

Hojność sponsorów motywowana jest też jednak m.in. tym, że dzisiejsi uczniowie to ich przyszli klienci. Przy OTWS-ie krzyżują się ze sobą dziesiątki celów, potrzeb i rozwiązań. Zapewne stąd wynika długa, 25-letnia już historia tego szkolnego, niewielkiego przed laty konkursu.

Rywalizacja i edukacja

Pomysł narodził się w Gdańsku. Do dzisiaj głównym organizatorem turnieju pozostaje obchodzący obecnie 60-lecie istnienia Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku. Od początku chodziło o to, by poprzez rywalizację zmotywować uczniów do nauki, poszukiwania informacji o motoryzacji, śledzenia jej zmian na bieżąco. Wieloletni przyjaciel turnieju, znany dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak, podkreśla jednak, że nie ta rywalizacja jest najistotniejsza.

- Młodzi ludzie przyjeżdżając tu na finał mogą obcować z nowoczesną, zmieniająca się rywalizacją. Targi Poznań Motor Show dają ku temu doskonałe warunki – mówił nam Kuba Bielak, który także podczas edycji 2019 będzie zagrzewał do walki uczestników turnieju, a także wręczał nagrody najlepszym.

Targi to rzeczywiście miejsce, gdzie można zobaczyć z bliska technologie czy rozwiązania, o których wielu uczniów jedynie czyta w fachowej prasie czy internecie. Napędy hybrydowe czy elektryczne za kilka lat trafią przecież do prowadzonych przez nich warsztatów.

- OTWS jest w pewnym sensie trampoliną. Laureaci i osoby wyróżnione podczas OTWS nie mają najmniejszych problemów na rynku pracy - mówi Sebastian Klauz, wydawca miesięcznika "Nowoczesny Warsztat”. Nasza redakcja od lat bierze udział w przygotowaniach i organizacji turnieju.

Podczas OTWS rywalizacja odbywa się na trzech pułapach. Są dwie kategorie szkolne (szkoły zawodowe oraz technika), a osobno zliczane są punkty do rankingu szkół. Podczas finału odbywają się dwa etapy – pierwszy to pisemny test wiedzy. W drugim etapie najlepsza dziesiątka uczniów będzie sprawdzać swoją wiedzę przy zadaniach praktycznych. Pomiędzy poszczególnymi etapami organizatorzy zapraszają do udziału w quizach z ciekawymi nagrodami.

Przypominamy. Rejestracja szkół i trzyosobowych reprezentacji tych placówek trwa już na www.otws.pl.Sam finał odbędzie się 29 marca. Po rejestracji i oficjalnym rozpoczęciu turnieju o godzinie 11:00 uczestnicy rozpoczną test pisemny. W czasie, kiedy uczniowie zajęci będą rywalizacją, ich opiekunowie (nauczyciele przedmiotów zawodowych) będą mogli skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich szkoleń. 

Patronem medialnym turnieju, poza Nowoczesnym Warsztatem, są też portale warsztat.pl i swiatopon.info oraz kwartalnik Świat Opon!